Pluszaki – czy wciąż są modne?
Pluszaki – czy wciąż modne?
Czy pomimo wciąż narastającej fali nowych zabawek przepełnionych technologią, interaktywnością i dodatkowymi zmysłowymi bodźcami, pluszaki są wciąż modne? Całe szczęście tak! I mamy nadzieję, że na zawsze tak będzie.
Jakkolwiek wiele nowych rzeczy dla naszych pociech możemy wymyślić, to właśnie te tradycyjne, wszystkim nam znane pluszaki odgrywają niezwykle ważną rolę w rozwoju naszego dziecka. Zależnie od wieku dziecka inaczej będzie ono podchodziło do swego pluszowego przyjaciela. Niemowlęta kochają je z uwagi, że mogą je dotykać, przytulać, czuć ich bliskość, czasem wytarmosić je lub pocałować, z pewnością więc nawet najmniejsze maluchy doceniają ich obecność na swój sposób.
Większe maluszki rozpoznają już różnicę pomiędzy różnymi zwierzakami lub istotkami, potrafią naśladować ich dźwięki, uczą się przejawiać wobec nich empatię poprzez różne zabawy. Dają im imiona, są ich niezawodnymi towarzyszami.
Przedszkolaki również kochają pluszaki. Wyobraźnia jest u nich na tyle rozwinięta, że ich zabawki mogą przyjmować każdą rolę, jaką im wyznaczą. Misio może być tatusiem, żyrafa może być mamusią, myszka nią samą. Rozmawiają z nimi, tworzą dla nich scenariusze interakcji, które odgrywają z pełnym entuzjazmem. Nie może ich też zabraknąć, gdy potrzeba się przytulić!
Nawet dzieci uczęszczające do szkół potrafią cieszyć się pluszakami. Mimo możliwości niezliczonych wyborów innych zabawek często można zaobserwować, że wciąż śpią z nimi lub biorą na wycieczki. Czy są to towarzysze z ich wcześniejszych latek, czy nowo poznane pluszowe żyjątka, stanowią one często dla nich pewne dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i przyzwolenie na bycie sobą w radości.
W tym wieku również nasza pociecha może włączać owe pluszaki w rozmaite struktury zabaw, mogą być częścią ich klasy lub uczestnikiem ich własnej zielonej szkoły, mogą być jej widzami podczas pasjonującego koncertu czy występu aktorskiego.
Duże dzieci, a nawet dorośli też mogą lubić pluszaki, tworząc specjalne kolekcje lub przyozdabiając nimi swe pokoje. Wydaje się, że zawsze znajdzie się miejsce dla Misia! Pokazuje to również piękny film familijny pod tytułem „Miś Padington”, który możemy polecić! 🙂
Kontynuując temat…
o znaczeniu pluszaków, bardzo ciekawy eksperyment przeprowadzili niedawno naukowcy. Zaproszone dzieci przyniosły swoje pluszaki, zabawki lub kocyki, które były dla nich bardzo ważne od dłuższego czasu oraz te, do których nie były przywiązane. Zademonstrowano pewien trik z „magiczną kopiarką”, gdzie wydawało się, że zabawka została skopiowana z jednego do drugiego pudełka. W przypadku „skopiowania” tej mało ważnej zabawki spytano dzieci czy chcą dostać duplikat i one zgodziły się na zamianę. W przypadku „skopiowania” ich ulubionej zabawki dzieci nie zgodziły się na „duplikat” lub w ogóle odmówiły skopiowania. Oczywiście później pokazano wszystkim, że eksperyment był tylko udawany.
Naukowcy wysunęli teorię, że pluszaki naszych pociech są napełniane przez nich swego rodzaju siłą lub energią życiową. Tak „nasiąknięta” sprawia, że czują się z nią dobrze i bezpiecznie, stąd ich przywiązanie. Często rodzice mogą się przekonać jak zapomnienie o zabraniu ich ulubionego pluszaka, może wywołać w nich spory smutek lub rozdrażnienie. O zabraniu zaś zazwyczaj nie ma mowy bez sprawienia w nich płaczu… Eksperyment tylko pokazał rzeczywistość, którą rodzice i dzieci znają dobrze, pluszaki są nierozłączną częścią ich życia!
Czy więc pluszaki wyjdą z mody? Naszym zdaniem nigdy. Dopóki nasze pociechy będą nimi obdarowywane, dopóty będą one napełniać je ich miłością lub radością, stając się dla nich ważne i potrzebne. Dla nas rodziców jest to wspaniała wiadomość. Pluszaki rozwijają w dzieciach uczucia, a one są przecież podstawą naszego życia.